Nowe przepisy drogowe 2015? Czy wszystkie są potrzebne? Oszywiście, że nie.

By | 22:46 Leave a CommentOd dziś zaczynają owiązywać nowe przepisy wobec kierowcy. Kierowanie na podwójnym gazie. Rażące przekroczenie prędkości. Z czym się to wiąże?


Za kierowanie bez uprawnień nakładana będzie kara grzywny. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdu o czym będzie decydował sąd. Tak więc jeśli będziemy kierowali po cofnięciu uprawnień, grozi nam kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do 2 lat.

Jeśli będziemy jechać na podwójnym gazie i w stanie nietrzeźwości spowodujemy wypadek, kierowca wówczas może zostać ukarany zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, gdzie wcześniej było to na okres 10. lat
Co więcej, będą również wysokie kary finansowe. Min 5 tyś zł dla osoby która pierwszy raz prowadziła nietrzeźwa oraz 10 tyś zł dla osób które ponownie to zrobiły.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art.
182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. O ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.
Prawo jazdy będzie zatrzymane za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. A także za przewożenie nadmiernej liczby osób.
Za pierwszym razem na 3 miesiące. Termin 3-miesięcznego zatrzymania dokumentu biegnie od momentu zatrzymania prawa jazdy przez policję lub oddania go przez kierowcę do starosty. Jeżeli podczas 3-miesięcznej kary kierowca zostanie złapany przez policję, okres zatrzymania prawa jazdy przedłuża się do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymania doprowadzą do cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami. By je odzyskać trzeba będzie od początku zdawać prawo jazdy.

Oczywiście podczas zatrzymania i zabrania prawa jazdy mamy 24h na to by dojechać w jakiś miejsce, tak więc nie zostaniemy z pustymi rękami na środku drogi.

Również młodzi kierowcy będą musieli uważać. Wówczas starosta może cofnąć prawko za spowodowanie wypadku lub jeżdżeniu nietrzeźwym dla osób do 2 lat od wydania prawa jazdy. A także podczas kiedy przekroczymy prędkość ponad 30 km/h. Tak więc miejmy się na baczności i pilnujmy przepisów. (Jeśli oczywiście chcemy mieć prawo jazdy :D)
Ogólnie rzecz biorąc - popieram niektóre z nowo wprowadzonych przepisów. Uważam, że na drogach jest masę pijanych kierowców i tak wysokie kary są jak najbardziej właściwym rozwiązaniem.
Zaostrzenie przepisów i wprowadzenie większej ilości fotoradarów nie będzie miało za sobą wielkich korzyści. 
Moim zdaniem jest to tylko próba udowadniania przez władzę, że coś się robi w stosunku do bezpieczeństwa ruchu drogowego. Samo zaostrzanie sankcji nie przyniesie oczekiwanych efektów. Jakoś podwyższenie dopuszczalnej prędkości na autostradach nie spowodowało większej ilości wypadków. Tak więc droga władzo… nie tędy droga.


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: